Zrychlení počítače

Co nejvíce trápí uživatele počítačů? Jednoznačně se všichni shodnou na tom, nehledě na to jak drahý počítač mají, že je to rychlost - zpomalování počítače. Každý uživatel, když si donese nový počítač je spokojený, ale po čase a instalaci desítek oblíbených aplikací se vám hardware začne zpomalovat. Nepříjemné prodlevy, zamrzání počítače jsou pak na denním pořádku. Řešením je zrychlení počítače. Příčinou zpomalení není to, že by Váš počítač byl nevýkonný. Ve většině případů bývá zatížený procesy, které ani nevyužíváte. Problém zpomalování počítače shrneme do dvou faktorů:

 - Za prvé systém máte už delší dobu nainstalovaný a je tak zaneseny neviditelným odpadem, zbytečnými programy a hrami. Počítač tak musí překonávat stále více překážek a proto je stále pomalejší.

Za druhé je na vině technologie mechanický pevných disků, která je pro potřeby dnešních počítačových programů značně zastaralá.

 

První řešení je operační systém spolu s daty zazálohovat a provést takzvanou reinstalaci systému, znovu naistalovat všechny potřebné programy a data obnovit. Tento krok je nejstarší metodou jak zrychlit počítač. Většinou se systém zrychlí, avšak při nainstalovaném antivirovém programu nebude rozdíl nějak markantní.

 

Druhé řešení zrychlení počítače spočívá ve výměně pevného mechanického disku za moderní SSD disk, jedná se o technologii založenou na ukládání a čtení dat z elektronických paměťových čipů, pro lajka jde o něco jako velice rychlý a velkokapacitní flashdisk. Přechodem na technologii SSD disků se rázem pět let starý notebook či PC, stane daleko rychlejším pro kancelářské aplikace, než nově zakoupený počítač s pevným mechanickým diskem. Spuštění systému takto vybaveným strojem je otázka 20 vteřin, kancelářské programy, internetový prohlížeč a komunikační programy vše je spuštěné zhruba během dvou až třech vteřin. Jako nejoptimálnější varianta se jeví kombinace výměny HDD za SSD disk spolu s reinstalací operačního systému, která prodlouží životnost počítače o 3-5 let.